Güneş Enerji Sistemleri (GES) Amortisman Süresi Nedir?

Bu yazımızda Güneş enerjisi sistemleri amortisman oranı, Güneş enerjisi sistemleri amortisman oranı % kaç, Güneş enerjisi sistemleri amortisman süresi, Güneş enerjisi sistemleri amortisman süresi kaç yıl, güneş enerjisi amortisman süresi hesaplama, güneş enerjisi fizibilite raporu örneği, güneş enerjisi elektrik üretimi, güneş paneli fiyatları  gibi sorulara cevap arayacağız.

In this article Güneş enerjisi sistemleri amortisman oranıGüneş enerjisi sistemleri amortisman oranı % kaçGüneş enerjisi sistemleri amortisman süresiGüneş enerjisi sistemleri amortisman süresi kaç yıl, güneş enerjisi amortisman süresi hesaplama, güneş enerjisi fizibilite raporu örneği, güneş enerjisi elektrik üretimi, güneş paneli fiyatları  gibi sorulara cevap arayacağız.

GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMLERİ AMORTİSMAN SÜRESİ KAÇ YIL AMORTİSMAN ORANI % KAÇ ?

Güneş enerjisi santrallerinde (GES) amortisman süreleri 10 yıl , amortisman oranları da yüzde 10 olarak belirlendi.

 

Güneşe dayalı elektrik üretim yatırımı yapmak isteyen yatırımcılar için en önemli belirsizliklerden biri ortadan kalktı. Yatırımcıların, fizibilite çalışması yaparken göz önünde bulundurmaları gereken unsurlardan biri de tesislere uygulanacak amortisman oranı ve amortisman süresi idi.
GES işletmelerinin hangi orandan ve hangi süreyle amortisman ayıracakları belirlendi.

GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMLERİ AMORTİSMAN SÜRESİ VE ORANI RESMİ GAZETE

28/4/2004 tarihli ve 25446 sayılı Resmî Gazete`de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği`nin (Sıra No: 333) konuya ilişkin EK`in yer alan ve amortisman oranlarıyla amortisman sürelerini içeren listeye ilaveler yapıldı. Bu ilaveler arasında GES`lere ilişkin süre ve oranlar da yer aldı. Buna göre güneş enerjisi santrallerinde amortisman süreleri 10 yıl, amortisman oranları da yüzde 10 olarak belirlendi.

 

SONUÇ

Güneş enerji sistemlerinde Vergi Kanunları açısından amortisman/gider yazma süresi 10 yıl ve amortisman oranı % 10 dur. Güneş enerji sistemlerine yatırım yapıldığında sistem kendini yaklaşık 6-6.5 yılda amorti/maliyetini çıkarmaktadır . Güneş enerji sistemlerinin ekonomik ömrü 25 yıl olduğu düşünülürse 10 yıl boyunca sisteme yapılan yatırımlar vergi kanunları açısından gider yazılabilecektir. Üstelik 6-6.5 yılda kendi maliyetini çıkardığı için gerikalan 18 yıl işletme için kar demektir.

What is Solar Energy?

 


Solar Energy Systems

TOP
en_USEnglish
tr_TRTürkçe ru_RUРусский arالعربية en_USEnglish