Ev İçin Güneş Enerjisi

Ev İçin Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi 500 watt 1 kw 2 kw 2.5 kw 4 kw 5 kw

Bu sayfamızda ev için güneş enerjisi elektrik üretimi, solar panel fiyatları, ev tipi güneş enerjisi fiyatları, 500 watt ev için güneş paneli, 1 kw ev için güneş enerjisi, 2 kw ev için güneş enerjisi, 2.5 kw ev için güneş enerjisi, 3 kw ev için güneş enerjisi, 4 kw ev için güneş enerjisi, 5 kw ev için güneş enerjisi, güneş paneli fiyatları, solar panel fiyatları, güneş enerjisi maliyeti hakkında olacaktır.

2018 Yılı itibariyle Ev çatılarında, apartman çatılarında güneş paneli ile ev için güneş enerjisi elektrik üretimine onay verilmiştir. 12 Mayıs 2019 tarihinde ise Aylık Mahsuplaşma uygulaması getirilerek üretim fazlası elektriğin anlaşma yapılması durumunda elektrik satışının önü açılmıştır.

Bu yazımızda Ev için güneş enerjisi elektrik üretimi, Enerji Sistemleri Karlı Mı?,Güneş Enerji Maliyeti ve Getirisi (Kazanç nedir?), Nasıl Başvurulur?, Güneş Paneli Fiyatları gibi konular hakkında bilgiler bulunmaktadır.

 

Ev İçin Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Ev için güneş enerjisi Çatı Üstü güneş enerji sistemi amacı evlerin kendi elektrik ihtiyacı için olan elektrik enerjilerini üretmeyi sağlamak fazla üretimde, enerjideki dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla elektrik dağıtım kurumlarına elektriği satmaktır.

Artıktık evinizin elektrik ihtiyacı için çatıda güneş paneli ile güneş enerjisi elektrik üretim sistemi kurabilirsiniz. Üstelik elektrik dağıtım kurumları ile yapılacak anlaşma sonrasında üretim fazlası elektriği şebekeye satabilirsiniz.

 

Ev için Güneş Enerji Sistemleri

Bir evin tüm enerji ihtiyacı Solar Enerji Panelleri ile sağlanabilir mi? Evet, evinizde kullandığınız tüm elektronik cihazları güneş enerji panellerinin ürettiği enerji ile çalıştırmanız mümkündür.

İhtiyacınız olan güneş enerjisi sistemleri için elektrik faturasını detaylı olarak incelemelisiniz.

Elektrik Faturasında yer alan detaylı bilgi;

  • Günlük ortalama enerji tüketimi
  • Aylık ortalama enerji tüketimi
  • Kullanım saatleriniz ( Gündüz kullanım, gece kullanımı gibi)
  • Elektrik tüketimi için bir kw başına ödediğiniz fiyat

Yukarıdaki detaylı çalışma sonrasında ev için güneş enerjisi ait enerji ihtiyacınızı, bir gün içinde elektrik kullanımının gece saatlerinde mi yoksa gündüz saatlerinde mi yoğunluğunu çıkartabilir bu sayede toplam enerji ihtiyacınızı elde edebilirsiniz.

Ev için Güneş Enerji Sistemleri Karlı Mı?

Ev için Solar Sistemlere yapılan yatırım kendi maliyetini karşılaması yani yatırım amortisman süresi 7.5 yıl civarı olmaktadır. Güneş paneli yatırımlarında ekonomik ömür ise 25 yıldır.Özetle 25 yıllık bir yatırım kendi maliyetini 7.5 yılda çıkarmaktadır.

Solar Enerji amortisman süresini etkileyen unsurlar;

  • Enerji maliyetleri
  • Türkiye coğrafi konumu ( Güneşlenme Süresi)
  • Döviz piyasasında meydana gelen hareketlenmeler ( solar paneller, inverterler usd kuruna göre satılır)
  • Elektrik Satışı

Şebeke uyumlu güneş enerjisi elektrik üretimlerinde elektrik faturalarına zam yapılması durumunda bile sizi etkilemiyor. Çünkü mahsuplaşma amacıyla yapılan elektrik satışı da elektrik kw tutarı ile aynı olmak zorunda.

Kısaca elektriği 71 kuruştan alıyorsanız mahsuplaşma amacıyla sizin satışınız da 71 kuruştan yapılıyor.

Özet: Uzun vadeli bir yatırım olarak güneş enerjisi sistemleri ile bir evin tüm elektrik ihtiyacı sağlanabilir, üretim fazlası elektrik elektrik kurumlarına satılabilir.

İstanbul’da gayrimenkul yatırımı yaptığınızı ev aldığınızı düşünün, evinizi kiraya verdiniz ve kira geliri elde ediyorsunuz. Yaklaşık 16 yıl evinizden elde edeceğiniz kira geliri evinizin maliyetini çıkarmaktadır.

Halbuki güneş enerjisi elektrik üretim sistemlerinde 25 yıllık bir yatırım karşılığında 7.5 yılda tüm maliyetini karşılamaktadır.

 

 

Ev için Güneş Enerji Maliyeti ve Getirisi (Kazanç)

Her evin elektrik tüketimi farklı olduğu için aylık elektrik faturaları da farklı tutarlarda gelmektedir. Bu nedenle yukarıda bahsettiğimiz üzere fatura üzerinde yer alan bilgiler ile enerji analizini kendiniz yapabilirsiniz veya alanında uzman bir firma ile istediğiniz çalışmayı yaptırabilirsiniz.

Elektrik tüketimi için daha detaylı bilgi hakkında şunları söyleyebiliriz.

 

 

Güneş Enerjisi Elektik Üretimi sistemi için başlangıç noktanız elektrik faturanızda yer alan aylık elektrik tüketiminiz ( kw ) ve bu tüketim için ödediğiniz bedel ( TL ) ile başlanmalıdır.

Bu sayede bu tüketim değerleriniz için kaç kw güneş enerjisi elektrik üretim sistemi kurmanıza karar verebileceksiniz.

Güneş Enerji Maliyeti ve Aylık Getirisi

Kuracağınız Güneş Enerjisi Elektrik Üretim sistemi, evinizdeki elektrik tüketiminize uygun olmalıdır. Bu sayede üretim fazlası elektrik üretiminiz size gelir olabilir.

Örneğin: Faturanıza uygun Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemi Maliyetleri (Linklere Tıklayarak Detayları görebilirsiniz.)

Elektrik Faturası 200 TL civarında Geliyorsa 3 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi Kurmanız yeterli olacaktır. 3 kw Çatı Üstü Güneş Enerji Sisteminin Türkiye çoğrafi konumu ve enerji maliyetleri dikkate alındığında aylık getirisi 240 TL (16.07.2019 ) civarında olacaktır.

3 KW Sistem Maliyeti 4.300 USD civarıdır.

5 KW Sistem Maliyeti 7.600 USD civarıdır.

Elektrik Faturası 800 TL civarında Geliyorsa 10 KW Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi Kurmanız yeterli olacaktır. 10 kw Çatı Üstü Güneş Enerji Sisteminin Türkiye çoğrafi konumu ve enerji maliyetleri dikkate alındığında aylık getirisi 970 TL (16.07.2019 ) civarında olacaktır.

 

ÜST
tr_TRTürkçe
en_USEnglish ru_RUРусский arالعربية tr_TRTürkçe