Güneş Enerjisi ile Çalışan Akıllı 10 Harika Cihaz

Bu yazımızda güneş paneli yani solar enerji panelinin ürettiği enerji ile çalışan cihazları tanıtacağız. Güneş enerjili aydınlatma sistemleri, solar güneş enerjili güvenlik kameraları, elektrikli araçlar ve daha fazlası..

Güneş Enerjisi ile Çalışan Akıllı 10 Harika Cihaz hakkında bilgi vereceğiz. Güneş Enerjili cihazlar, Güneş paneli yani solar enerji panel ile güneş enerjisi elektrik üretimi ile çalışan cihazları gördüğünüzde şaşıracaksınız.

Güneş enerjisi, güneş ışında yer alan fotonların güneş paneli / solar panel yüzey alanına düşmesi ile beraber üretilen enerjinin adıdır.

Güneş en büyük enerji kaynağıdır. Güneş enerjisi ile çalışan teknolojik ürünleri gördüğünüzde benim aklıma gelmişti diyeceksiniz. Güneş Enerjili cihazlar ip ucu verelim hesap makinesi, aydınlatma lambaları…

Güneş Enerjili cihazlar genel olarak elektrik enerjisinin olmadığı yerlerde kullanılır. Hazırsanız başlayalım

Güneş Enerjisi ile Çalışan Akıllı 10 Harika Cihaz

Güneş paneli, DC akım üretir, ancak bizim kullandığımız cihazlar AC akımdır ve voltaj olarak 220 volt tur. Bu neden güneş paneli ile üretilen enerji ya batarya gibi depolama birimlerinde depolanır ve inverter aracılığı ile 220 volta yükseltilir yada elektrikli cihazlar dc akımla çalışacak formatta tasarlanır.

Solar enerji panellerinin yaygınlaşması ile aslında hayatımızın bir parçası haline gelen elektrik enerjisini her yerde kullanma imkanına kavuştuk. Bu yazımızda enerjisini güneş paneli ile sağlayan cihazları inceleyeceğiz.

Güneş Enerjisi ile Çalışan Hesap Makinesi

Güneş Enerjili hesap makinesi, üzerinde yer alan solar panel hücreleri sayesinde üretilen enerjinin pillerde depolanması ile çalışmaktadır.

Mutlaka bu hesap makinelerine denk gelmişsiniz dir. Gayet kullanışlı dır.

Güneş Enerjisi ile Çalışan Power Bank

Güneş enerjisi ile cep telefonlarını şarj etmek amacıyla üretilmiş ürünlerdir. PowerBank üzerinde yer alan güneş paneli ürettiği enerjiyi, powerbank içerisindeki batarya ya depolar ve bataryadaki enerji cep telefonlarının şarj edilmesi için kullanılır.

Oldukça kullanışlı bir üründür. Dilerseniz aracın ön bölümüne koyabilirsiniz. Bu sayede güneş paneli daha fazla güneşlenmeye sahip olacağı için cep telefonunuzun şarjının bitmesi artık sizi tedirgin etmeyecektir.

 

Güneş Enerjisi ile Çalışan Bahçe, Park, Aydınlatma Sistemleri

Güneş enerjili aydınlatma sistemleri, aydınlatma amaçlı lambanın enerji kaynağı güneş paneli ile üretilen enerjinin bataryalarda depolanması ve ışığa duyarlı sensörlerin akşam karanlığında lambayı otomatik olarak devreye alması için tasarlanmıştır.

Güneş enerjili aydınlatma sistemleri, bahçe aydınlatma, park aydınlatma, sokak aydınlatma ve cadde aydınlatma sistemleri olarak karşımıza çıkar.

Her ne kadar farklı isimler ile anılsa da güneş enerjili aydınlatma sistemleri; güneş paneli, batarya, sensör, Şarj kontrol ünitesi, lamba ve solar kablolardan oluşur.

Güneş Enerjisi ile Çalışan Güvenlik Kamerası

Güneş enerjili kamera güvenlik sistemleri, enerjisini güneş panelinden alır. Güneş paneli üretmiş olduğu enerjiyi şarj kontrol sistemi ile bataryaya depolar ve bataryadaki enerji ile solar kameralar kayıt yapmaktadır.

Ayrıca kameraların kaydettiği görüntüleri yine uzaktan bilgisayar veya cep telefonu ile izlemek mümkündür.

 

Güneş Enerjili Güvenlik Kamera Kullanım Alanlar.
Güneş Enerjili Kameralar başta elektrik enerjisi olmayan yerlerde güvenlik ihtiyacı için geliştirilmiş ürünlerdir. Bu nedenle bu kamera güvenlik sistemleri aşağıdaki kullanımlara uygundur.

  • Bağ evleri
  • Arsalar
  • Tarlalar
  • Seralar
  • Dağ Evleri
  • Özel Mülkiyet Alanları
  • Tarım İşletmeleri
  • Hayvan Ağılları

Güneş Enerjili Kameralar Nasıl Çalışır? Güneş Panellerinin ürettiği enerji (elektrik) şarj kontrol ünitesi yardımıyla bataryada depolanır, bataryada depolanan elektrik ile Güvenlik Kamerası 7/24 çalışması için kullanılır.

Güneş Enerjisi ile Çalışan Trafik Sinyalizasyon Sistemleri

Güneş enerjili trafik lambası sinyalizasyon sistemi, trafik akışını düzenlemek amacıyla trafik işaret lambalarının güneş panelleri ile çalıştırılması dır.

güneş enerjili trafik lambası sinyalizasyon sistemi

güneş enerjili trafik lambası sinyalizasyon sistemi fiyatı

Güneş Enerjisi ile Çalışan Fan Vantilatör

Güneş enerjili fan (Vantilatör ) serinlemek amacıyla kullanılır ve ihtiyaç duyduğu enerjiyi güneş panelinin ürettiği enerji ile sağlar.

güneş enerjili vantilatör fan

güneş enerjili vantilatör fan fiyatı

Güneş Enerjisi ile Çalışan Reklam Tabelaları

Güneş Enerjili Sulama

Bu nedenle üreticiler, daha az maliyetli olduğu ve sadece kurulum maliyeti ile 25 Yıl Ekonomik Ömre sahip olduğu için Güneş Paneli ile çalışan  Güneş Enerjili Sulama Sistemleri Kurmaya başladılar.

1Hp (Beygir) pompalar ile 150 Hp ye kadar tüm pompalar güneş enerjili sulama sistemi ile çalıştırılmaktadır. Güneş Enerjili Sulama Pompası Dalgıç Pompa Güçleri şu şekildedir. 0.75 kw ( 1 Hp ), 1.1 kw ( 1.5 hP,) 1.5 kw ( 2 Hp ) 2.2 kw ( 3 Hp ), 3 kw ( 4 Hp), 4 kw , 5.5 kw ( 7.5 Hp ) , 7.5 kw (10 Hp), 11 kw, 15 kw ( 20 Hp), 18 kw ( 24 Hp ), 22.5 Kw ( 30 Hp ), 30 Kw ( 40 Hp ), 37 kw ( 50 Hp ), 45 kw ( 60 Hp ) , 55 kw ( 75 Hp ), 75 kw ( 100 Hp )

Güneş Enerjili Sulama

Elektrikli arabaların yaygınlaşması ile bu aramaların tercih edilmesindeki temel mantık olan temiz ve doğa dostu yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı güneş enerjili şarj istasyonları kurulmaya başlandı.

Önümüzdeki günlerde güneş enerjili petrol istasyonları gördüğünüzde şaşırmayın.

Solar Enerji Nedir?

 


Güneş Enerjisi Sistemleri

ÜST
tr_TRTürkçe
en_USEnglish ru_RUРусский arالعربية tr_TRTürkçe