Solar Enerji Nedir? Solar Enerji Fiyatı

Solar Enerji Nedir?, Solar Güneş enerjisi paneli, Ev için solar enerji paneli ile elektrik üretimi ve devlete satışı?, Güneş panelinden elektrik üretmek ve satmak karlı mı?

Solar Enerji, solar güneş paneli sıklıkla duymaktayız nedir bu kavramlar? Güneş paneli ile elektrik üretimi hakkında bilmek istedikleriniz bu yazımızda

Son zamanlarda sıklıkla duyduğunuz solar enerji, solar panel ve güneş paneli aslında aynı kavramları ifade eder. Bu kavramlar Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisi ile elektrik üretimini ifade etmektedir.

 

Solar Enerji Nedir? Solar Enerji Fiyatı

Güneş panelleri artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Çünkü teknoloji çağında olan insanoğlu için elektrik enerjisi artık vazgeçilmez dir. Doğada da olsanız plazada çalışıyor olsanız elektriğe sürekli ihtiyacınız olacaktır.

 

Bu yazımızda Güneş enerjisi yani solar enerji ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Solar Enerji Elektrik Üretimi

2018 yılı itibari ile özel mülkiyete ait boş ev çatıları, iş yerleri çatıları ve fabrika çatılarına güneş paneli kurulumu yapılması ile güneş enerjisi elektrik üretimi yolu açılmıştır. Artık Fazla üretilen enerji ilgili elektik dağıtım kurumuna satılabilmektedir.

12 Mayıs 2019 da yayınlanan Türkiye Yenilenebilir Enerji Yönetmeliğine göre artık bina çatı üstü ve bina cephelerinde yenilenebilir enerji kaynaklarından olan temiz, sınırsız enerji kaynağı güneşten elektrik üretilebilecek, ihtiyaç fazlası elektrik olması durumunda elektrik dağıtım kurumuna satabilmek mümkündür.

Solar Enerji Elektrik Üretim Sistemleri Nelerdir?

Solar Enerji Sistemi, güneş paneli ile güneş enerjisi elektrik üretim sistemlerinin genel adıdır. Genel olarak 2 adet enerji üretme sistemi bulunur. Off Grid sistem ve On Grid sistem.

Off Grid Solar Sistem Kurulumu = Off grid güneş enerji sistemlerinde bu sistemler elektriğin hiç olmadığı yerlerde Güneş panelleri, şarj kontrol üniteleri, jel aküler (100 ah, 150 ah,200 ah jel akü) ve tam sinus akıllı inverter kullanılır.

Güneş panellerinin ürettiği elektrik tam sinus akıllı inverter aracılığı ile akü gruplarına depolanır ve  depolanmış elektrik 220 volta çevrilerek kullanılabilir. Akşama kadar üretilen elektrik Gece kullanımları akülere depolanmış elektrikten kullanılacaktır.

Bu kullanıma örnek Bağ evleri , karavanlar için güneş enerjisi, yazlık evler için kurulum yapılmaktadır.

Böylece, bağ evlerinde aydınlatma, televizyon ve buz dolabını, telefon şarjı gibi elektrik ihtiyaçlarınızı bu sistem ile karşılayabilirsiniz.

Akülü sistem fiyatları için Tıklayınız. https://satis.powerenerji.com/Solar-Paketler-ev-icin-karavan-yazlik-yayla-evleri

On Grid Solar Sistem Kurulumu = On grid Güneş Enerji Sistemlerinde şebeke ile uyumlu çalışan sistemleridir. Güneş panelleri, on grid inverter kullanılır. Güneş panellerinin ürettiği elektrik on grid inverter aracılığı anlık  220 volt veya 380 volta çevrilerek kullanılabilir.

Üretim fazlası enerjiyi anlaşma yapılması durumunda elektrik dağıtım kurumuna satabilirsiniz. Bu sistemde aküler bulunmaz. Bu yazımızda On Grid sistemler hakkında daha fazla bilgi bulacaksınız.

Evler İçin Solar Enerji Elektrik Üretim Sistemleri

Mayıs 2019 da yayınlanan Türkiye Yenilenebilir Enerji Yönetmeliğine göre artık bina çatı üstü ve bina cephelerinde yenilenebilir enerji kaynaklarından olan temiz, sınırsız enerji kaynağı güneşten elektrik üretilebilecek, ihtiyaç fazlası elektrik olması durumunda elektrik dağıtım kurumuna satabilmek mümkündür.

Bir Evin Elektrik İhtiyacı Solar Enerji Sistemi ile Karşılanabilir mi?

Evet. Evinizde kullandığınız tüm elektrikli ürünler için gerekli olan elektriği Güneş Panelleri ile yani solar sistemler ile karşılayabilirsiniz.

Ortalama bir evin elektrik ihtiyacı için maliyet vermek gerekirse, bir aylık elektrik tüketiminiz ve elektrik faturası için ödediğiniz rakamdan yola çıkarak size uygun sistemler arasında fiyat verilebilir.

Çatıda Elektrik Üretimi ve Devlete Enerji Satışı

Artan elektrik maliyetleri nedeniyle evlerin elektrik ihtiyacı için artık ev çatılarında Güneş Paneli ile elektrik üretimi gerçekleştirebilirsiniz. Tabi bunun için öncelikle ilinizdeki elektrik dağıtım kurumu ( Aydem, limak, Gediz, Boğaziçi vs ) ile görüşme yapmanız ve Yasal İzin ( Çağrı Mektubu) almanız gerekmektedir.

Çatı üstüne kurulan güneş panelleri gün içerisinde elektrik üretir, Bu sistemlerde batarya (Akü) kullanılmaz. Üretilen elektrik Çift yönlü elektrik sayacı ile elektrik dağıtım kurumuna verilir. Aynı zamanda şebekeden elektrik kullanmaya devam edersiniz.

Ay sonunda elektrik sayacınız okunmaya gelinir. Bu durumda elektrik üretiminiz ve elektrik tüketiminiz tespit edilir.

Elektrik Tüketiminiz Fazla iseElektrik Tüketiminizden – Elektrik Üretiminiz çıkartılır, aradaki fark tutarını ödersiniz.

Elektrik Üretiminiz Fazla iseElektrik Üretiminizden – Elektrik Tüketiminiz çıkartılır, aradaki farkı elektrik dağıtım kurumu size öder. Ödeme işlemi nakden olduğu gibi sonraki aylarda gelebilecek elektrik faturasını ödemek için sistemde bırakabilirsiniz.

 

 

 

Solar Enerji Nedir?

 


Güneş Enerjisi Sistemleri

ÜST
tr_TRTürkçe
en_USEnglish ru_RUРусский arالعربية tr_TRTürkçe